Što je znanost?Znanost nije ista kao ispravna

Što je znanost?Prema definiciji Baidu Encyclopedia, znanost je uredni sustav znanja utemeljen na objašnjenju testiranih objašnjenja i oblika objektivnih stvari i organizacija.Objekt je objektivni fenomen, sadržaj je formalna znanstvena teorija, a oblik je jezik.Prema definiciji Wikipedije, znanost je disciplina koja se pripisuje pojavama empirijskim empirijskim metodama (izvorno se odnosi na prirodne pojave, a sada se odnosi na fenomen društvenih pojava).

Osobno mislim da je definicija wikihirija bolja jer se spominje “empirijska empirijska”.Ali ova je definicija previše opća i ne može biti zadovoljavajuća.Mislim da se to može objasniti iz procesa (metodologija) i znanstvenih osnovnih karakteristika znanstvenog saznanja.

Iz perspektive metodologije:

Prvo je promatrati i promatrati pojave prirodnog svijeta; Faktor neviđene filozofije je logično rasuđivanje i praktična provjera.Ako stupanj eksperimentalnog uklapanja dosegne određeni standard, teoriju možete predložiti u određenom opsegu primjene.Ako provjera ne može uklopiti pretpostavke, ona se može gurnuti samo do uspjeha.

Iz perspektive osnovnih karakteristika:

Prvo je da teorija znanosti mora biti specifična.Preduvjet, postupak izvedbe, teorijski rezultati moraju biti specifični, a ne tumačiti se kao dvosmisleni ili po volji i mogu podnijeti test bilo koje osobe.Istodobno, potrebno je cirkulirati i ne biti u suprotnosti s činjenicama u skladu s preduvjetama (to je opseg primjene).

Drugo je dokazati pseudo (privatna misao da je to najvažnija značajka znanstvene teorije).Pseudo -pseudo -samo znači da je “moguće” krivotvoreno, da ne kažem da će se to krivotvoriti.Ako je doktrina u teoriji i u osnovi “nemoguća”, tada je doktrina besmislena i ne može postati znanstvena teorija.Na primjer, neki ljudi tvrde da je uzrok potresa u tome što je “nevidljiva” zmija ispod zemlje.”Nevidljivo” u ovoj teoriji znači da se ne može provjeriti, a nitko ne može dokazati da ta velika zmija ne postoji, jer “nevidljiva”, tada je ta teorija u osnovi malo vjerojatno da će biti lažirana.

Treća je predvidljivost.Iz znanstvene teorije, ulaz X mora biti u mogućnosti dobiti jasna predviđanja y, koja moraju biti dostupna i dokazana pseudo -kan.Svako je proročanstvo u skladu s rezultatima promatranja, i dodaje se teorijska pouzdanost, ali sve dok ne postoji dosljednost sa stvarnim rezultatima, sve dok postoji kontra -ekscus, dovoljno je dokazati da je teorija Pogrešno, tada ga treba revidirati.Stalno revidirana i provjerena dok se nije utvrdila nova znanstvena teorija.

Četvrta je ponovljivost.Svaki znanstveni eksperiment ili znanstveno proročanstvo može se više puta provjeriti.Teorija koja se ne može reproducirati nije kvalificirana znanstvena teorija.Može se reći da isti X mora biti univerzalan, to jest, ovo se stanje može dobiti mnogo puta. .

Peto, postoji opseg primjene u svakoj znanstvenoj teoriji.Teorija može objasniti samo sve poznate pojave u okviru primjenjivosti i predvidjeti ili objasniti sadašnje predviđanje ili objašnjenje izvan opsega.Svaka znanstvena teorija ima granicu, a znanstvene istraživačke aktivnosti neprestano šire postojeće granice.

Šesta, samo -korekcija i skalabilnost.Metodologija opisana u prethodnom članku, to jest, kontinuirano promatranje, pretpostavlja i provjerava kako bi se osiguralo da se teorija približi objektivnoj istini.Stoga, znanstvena teorija omogućuje pogreške ili je to ispravna u okviru aplikacija, ali postoje pogreške koje su dopuštene izvan opsega.Na primjer, kada Newtonova teorija predviđa trkačku stazu Merkura, postoji problem s problemom plivanja Merkurom (43 ugla sekundarne sekunde stvorit će se svakih 100 godina, što ne može biti u skladu s teorijskim predviđanjem). Teorija opće relativnosti je šira.Prema postojećoj točnosti promatranja, predviđanja relativnosti savršeno su u skladu sa svim praktičnim promatračkim vrijednostima. biti pronađen.

Navedeno je najvažnija značajka koju mislim na znanstvenu teoriju.Prema ovoj značajci, želim objasniti da neke stvari za koje mislim da nisu znanost.Prvo je da stvari koje se ne mogu primijetiti ili nisu dokazano da postoje nisu znanost, poput feng shui, duhova, super moć itd. Ne možete dokazati da postojeće ili dokazati da nema postojanja, nema predviđanja i ne Ponavljanje.Drugo je da teorija kojima dominiraju subjektivni osjećaji nije znanost.Poput književnosti, umjetnosti, filozofije.Treće je da tehnologija nije znanost.Često govorimo o znanosti i tehnologiji.Znanost je istraživanje bitnih zakona prirodnih pojava i otkrivanja postojećih “stvari”, a izum je nešto što u prirodi ne postoji izravno.Četvrto, to nije znanost osim istraživanja i sažetka zakona prirodnih pojava.Većina humanističkih znanosti, poput psihologije i ekonomije, nije znanost.Ove su discipline previše oštre, a primjenjivost je previše slaba (opseg prijava je premali), a teško je napraviti opetovanu provjeru. Stvarne činjenice s profitom. ne može se smatrati znanošću.